Профілактика інсульту
План заходів щодо запобігання виникнення інсульту
План заходів щодо запобігання виникненню інсульту
Сьогодні до найпоширеніших хвороб в Україні належать неврологічні, расповсюдженість яких в останні роки зросла. Майже 11% населення мають неврологічну патологію. Така тенденція до збільшення відзначається і в інших країнах світу. Перше місце серед неврологічних захворювань посідають цереброваскулярні захворювання, якими страждає 6,1% населення України. До найбільш важких форм ЦВЗ відносяться мозкові інсульти. 35,5% всіх мозкових катастроф сталися у людей працездатного віку. Майже 30% хворих з інсультом помирають протягом року і 45% протягом наступних 5 років . Серед осіб що вижили менше 20% повернулися до біль-менш нормального життя, останні стали інвалідами, близько 30% із тих що вижили потребують стороннього догляду. В світі інсульт являється ведучою причиною інвалідізації, 25% від усіх причин інвалідності зумовлені інсультом. Таким чином - інсульт це велика соціальна проблема, тому що не тільки хворі але і члени їх родини втрачають можливість жити повноцінним життям. Тому дуже важливо не допустити інсульту і слід велику увагу приділяти профілактиці інсульту.
Профілактику інсульту розділяємо на первинну – це профілактика першого інсульту і вторинну – профілактика повторних інсультів. Вторинну профілактику інсульту слід починати з тієї хвилини, коли виник перший інсульт.
Профілактику інсульту потрібно починати рано і вона на свої початкових етапах не потребує матеріальних затрат.
На перше місце слід поставити санітарно - просвітницьку роботу. Всі медичні працівники (лікарі, медсестри) повинні пропагандувати здоровий спосіб життя та пояснювати перші ознаки інсульту та необхідність своєчасного звертання до лікаря.
Здоровий спосіб життя - це відмова від тютюнопаління, вживання спиртних напоїв, раціональне харчування, боротьба з зайвою вагою, боротьба з гіподинамією.
Одним з найважливіших моментів у профілактиці виникнення мозкової катастрофи є контроль та корекція артеріального тиску та цукру крові, контроль рівня холестерину. Найбільш часто інсульт виникає у хворих з гіпертонією, порушеннями серцевого ритму та цукровим діабетом. Хворим потрібно пояснювати, що ліки від гіпертонії та діабету, дієта це спосіб життя, їх приймають не курсами а постійно. Дуже важливо контролювати тиск у всіх хворих, що звернулися в поліклініку не залежно від фаху лікаря та цукор крові у осіб старше 40 років і молодших при наявності показань.
Хворі, що мають серцеву патологію – порушення ритму, вади серця повинні отримувати специфічну терапію за призначенням кардиолога – це зокрема варфарин, препарати, що корегують порушення серцевого ритму, статини, препарати аспірину.
Якщо у хворого виник інсульт, то з перших хвилин іде боротьба за життя хворого, за відновлення функцій нервової системи, та приймаються заходи щоб не виник повторний інсульт. Усі заходи що надані вище проводяться і для вторинної профілактики інсульту але додається активне лікування у гострому періоді та повторні курси судинної терапії в послідуючому.